MUĞLA MENTEŞE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HÜSEYİN ŞEN’İN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HÜSEYİN ŞEN’İN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

       Şairimiz “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”demiştir. Topraklarımızı vatan yapanlar şehit ve gazi olanlardır. Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanmasını sağlayan onlardır.

       Analarımız, ninelerimiz çocuklarını askere gönderdiklerinde ”Haydi oğlum, haydi git. Ya gazi ol, ya şehit.”diyerek uğurlamış, vatanı için feda etmekten çekinmemiştir.

        Dinimiz vatan sevgisini “Vatan sevgisi imandandır.”diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, yaralananlar ise gazi ünvanı ile onurlandırılmıştır. Türk ulusu için önemli olan bu iki kavram manevi rütbelerin en yücesidir.

        19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal ATATÜRK’ e mareşallik ve gazilik ünvanını vermiştir. Bu bağlamda, cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu kutsal çizgide şehitlerimizin, gazilerimizin aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla Meclis’imiz 5 Eylül 2000 tarihinde,19 Eylül Gününün “Gaziler Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir.

       Bu duygu ve düşüncelerle başta Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

 

                                                                                                                                               Hüseyin ŞEN

                                                                                                                                          İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr.Baki Ünlü Caddesi No5 - SANTRAL / ÖZEL KALEM 0 (252) 280 50 00, EVRAK KAYIT 0 (252) 280 50 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.