MUĞLA MENTEŞE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI İLÇEMİZ ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI İLÇEMİZ ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğinde erken yaştaki çocuklarda trafik bilinci ve farkındalığının oluşturulması amacıyla hayata geçirilen Mobil Trafik Eğitim Tırı Muğla'nın Menteşe İlçesi'ne geldi. Eğitim tırında çocuklara trafik kuralları anlatılırken trafik işaret ve levhalarının hazırlandığı parkurda öğrenciler akülü araç binerek trafik kurallarını uygulamalı olarak öğrendiler.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen etkinliğe Muğla Vali Yardımcısı Sayın Turgut ÇELENKOĞLU, Muğla Emniyet Müdürü Sayın Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sayın Yusuf Kenan TOPÇU, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Soner KAYA ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Muhammer CİHAN katıldı. Etkinlikte konuşan Muğla Vali Yardımcısı Turgut ÇELENKOĞLU, "Ülkemizde 'Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım' kuralı vardır. Türkiye'de son dönemlerde kültürel ve ekonomik gelişim nedeniyle ölümlü kazalar azaldı. Tabi ki yine de üzücü olaylar meydana geliyor. Ağaç yaşken eğilir düşüncesinden hareketle çocuklarımızın bu eğitimi alması çok faydalı diye düşünüyoruz. Tır'ımız Cumhuriyet Meydanı'nda 2 gün hizmet verecek" dedi.


İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU ise, "Küçük yaştaki çocuklarımıza trafik kurallarını anlatmak için hizmet veren trafik tırımızda jandarma ile birlikte çalışıyoruz. Hem oynayarak, hem eğlenerek trafik kültürünü aktarmaya uğraşıyoruz. İki gün boyunca çocuklarımıza burada parkur eğitimi vereceğiz" diye konuştu.

Etkinlik çerçevesinde Mobil Trafik Eğitim Tırı'nın hemen yanına trafik işaretlerinin bulunduğu parkurda yer alan akülü araçlar öğrencilerin büyük ilgisini çekti. Aklü araçlara binmek için öğrenciler adeta birbirleri ile yarışırken, akülü araçları kullanan öğrencilere görevli trafik polisleri yardımcı oldu. Öğrenciler hem akülü araç binme heyecanını yaşarken, trafik polislerin verdikleri bilgiler ile uyulması gereken kurallar hakkında bilgilerini tazelediler.

Mobil Trafik Eğitim Tırı'nda 20 öğrenci sınıf ortamında teorik ve uygulamalı olarak   trafik güvenliği konusunda eğitim gördüler. Tır içerisinde bulunan 2 adet LCD televizyon sayesinde çocuklara temel trafik eğitimleri verildi. Eğitim brandası ve akülü araçlarla tır yakınına kurulan trafik eğitim parkuru sayesinde okul geçit görevlileri ve eğitici personel ile birlikte öğrencilere yaya geçitlerini kullanma, karşıdan karşıya geçme kuralları, okul geçitlerini kullanma kuralları, geçiş önceliği bulunan araçlara yol verme kuralları, geçme ve geçilme kuralları öğretildi.

29-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr.Baki Ünlü Caddesi No5 - SANTRAL / ÖZEL KALEM 0 (252) 280 50 00, EVRAK KAYIT 0 (252) 280 50 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.