MUĞLA MENTEŞE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULUMUZ ATATÜRK MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ' NDEN MÜDÜRLÜĞÜMÜZE ZİYARET.

 Bakanlığımıza bağlı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün Türk Mutfağı'nın potansiyelinin açığa çıkması ve dünyanın en bilinen mutfakları arasında boy göstermesi; Türk Mutfağı'nın değerlerinin korunması ve modern yorumlarla geleceğe taşınması, gençlerin mutfak kültürümüz ve değerleri konusunda bilinçlenmesi ve Gastronominin geleceğini şekillendirecek gençlere daha iyi bir eğitim vermek amacıyla meslek liselerinde eğitimlere önem verilmektedir.
OKULUMUZ ATATÜRK MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ' NDEN MÜDÜRLÜĞÜMÜZE ZİYARET.

     Peki, Gastronomi nedir?

     Kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir disiplin olarak geçen Gastronomi, ilk olarak Fransız yazar Joseph Berchoux tarafından kullanmıştır. Ortaya çıkışı 1801 yılına dayanan Gastronomi, Yunanca mide ile ilgili "Gastro" ve kanun, kural anlamındaki "Nomos" kelimesinden türeyen "Nomy" kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan bir kelimedir.

     Gastronominin çalışma alanı; yenilebilir tüm maddelerin, sıhhî olan ama sağlığa uygun olmasına şart koşulacak şekilde, azami damak ve göz zevkini amaçlayarak sofraya, yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreçtir.  

     Amaç; Dünya kültüründeki yiyecek ve içeceklere dair birçok konuda öğrencileri yetiştirebilmek ve bu kültürün devamının sağlanmasıdır.

    Bu bağlamda; Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde; Menteşe Atatürk MTAL, Bodrum Turgutreis MTAL, Marmaris Halit Narin MTAL ortaklığında yürütülen Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen "KA3 Politika Reformuna Destek Programı Mutfak Sanatları" alanında MESLEKİ YETERLİLİKLER TASARLAMA isimli proje kapsamında 3 öğrencimize 5 farklı ülke mutfağında staj imkânı tanınacak.

     Bu kapsamda ilk hareketlilik 6-12 Mart tarihleri arasında Portekiz ve Fransa'da gerçekleştirilecektir.

     Proje ortağı olan Menteşe Atatürk MTAL okul müdürü Nuri CEYLAN ve Proje Koordinatörü Sibel ERİŞTİ ile öğrencimiz Uğur AKKAŞ Müdürümüz Sayın Soner KAYA'yı makamında ziyaret ettiler. Proje hakkında bilgiler verdiler. Proje sonunda düzenlenecek raporun önemi anlatıldı.

     Müdürümüz Sayı KAYA; Yapılan çalışmaların, ilimizin mesleki eğitim kalitesinin arttıracağına olan inancını, özellikle turizm sektöründe gastronomi kültürünün yaygınlaştırılmasının önemini dile getirdi.

 

 

03-03-202003-03-2020

Emirbeyazıt Mahallesi Dr.Baki Ünlü Caddesi No5 - SANTRAL / ÖZEL KALEM 0 (252) 280 50 00, EVRAK KAYIT 0 (252) 280 50 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.