MUĞLA MENTEŞE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Soner KAYA'nın 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 106. Yıl Dönümünü Kutlama

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Soner KAYA'nın 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 106. Yıl Dönümünü Kutlama

18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA

VE ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN

 106. YIL DÖNÜMÜ

        Türk'ü, ulusal savaş tarihine altın harflerle yazdıran Çanakkale Zaferi ve kutsal vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü'nü anmanın 106.yılı onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Şanlı mazisi boyunca istiklali ve istikbali uğruna ödediği bedellerle ulusumuz, her daim kararlılığını ve iradesini ortaya koymuştur.

         Çanakkale Zaferi;  güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici bir rol oynadığı ve Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir mücadele olmuştur.

       Birinci Dünya Savaşı"nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul'u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, Çanakkale Boğazı'nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. Kaynaklara göre 300.000 civarında askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda, düşman donanmalarına çok ağır kayıplar verdirilerek geri çekilmeleri sağlanmıştır.

       Çanakkale geçmiş tarihimizin en acı ve hüzünlü zaferidir. Yoksulluk içinde can çekişen bir milletin dönemin en güçlü devletlerine ve silahlarına tek vücut halinde direnişinin gerçek bir destanıdır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı Mustafa Kemal Atatürk "Süngü tak!" emrini vererek, yıllarca Türk milletinin hafızasından silinmeyecek olan "Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir." sözlerini söyleyen  Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'tür.

      Ya istiklal Ya ölüm şiarıyla önce vatan diyenlerin ebediyetin göğüne yükseldiği bu topraklar aziz milletimizin kalbinde kutsal bir nişandır. Çanakkale tepeden tırnağa Anadolu,  alnında bir gül açmışçasına toprağa düşen Mehmetçik ve  'Benim en büyük servetim milletim' diyen Gazi Mustafa Kemal'dir. Gazi, eşsiz dehası ve yüreğindeki vatan sevdası ile bu kutlu zafer için,  "Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri'ni kazandıran bu yüksek ruhtur." diyor.

       Çanakkale' de kıyama kalkan neslin aziz ve kutlu hatırası, sonsuza kadar bu topraklarda muhafaza edilecektir. Evlatlarımız, ecdadından aldığı bu emaneti baş tacı edecek atiye gururla taşıyacaktır.

       Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta  Başkomutan  Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman askerlerini, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz.

                   Ruhlarınız şad olsun...

                                                                                                                                       Soner KAYA

                                                                                                                              İlçe Milli Eğitim Müdürü

Emirbeyazıt Mahallesi Dr.Baki Ünlü Caddesi No5 - SANTRAL / ÖZEL KALEM 0 (252) 280 50 00, EVRAK KAYIT 0 (252) 280 50 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.