MUĞLA MENTEŞE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İdris KÖMÜRCÜ'nün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı..

       Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından 1922 yılında alınan karar uyarınca 3 Aralık tarihi Dünya Engelliler Günü olarak değerlendirilmiştir.  Engellilik yalnızca engellilerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren insani bir konudur.  
İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İdris KÖMÜRCÜ'nün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı..

      

      Mutlu ve huzurlu bir toplum oluşturmanın en önemli şartı bütün bireylerin ortak bir amaç etrafında, birbirini anlayarak, destek vererek ve zorlukları birlikte göğüsleyerek ileriye bakabilmelerini sağlamaktır. Engellilerin geleceğe umutla bakan bireyler olmalarının yolu onların hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve toplumla daha da bütünleşmelerini sağlamaktan geçer. Bu aynı zamanda, onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılacak, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini de beraberinde getirecektir.

       Engelli bireylerin tedbirli sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları ve başarıları tatmaları, kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük bir desteğe ihtiyaç var.  Eğitim süreçlerinde, herkesi engelli bireylerimize yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını âdeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyorum. Unutmamak gerekir ki, hayatı paylaşmak için engel yok. Küçük dokunuşlarla, bir göz işaretiyle, bir tebessümle bile eğitim sürecinin nasıl ustalıkla yönetildiğini görebiliriz.

       Engelli olmak hayatı yaşamak için engel değildir. Özel çocuklarımıza toplumda önemli bir yere sahip olduklarını göstermek istiyoruz. Okulda, sokakta, işte bizimle birlikte yaşayan, üreten ve her yönüyle hayata tutunmaya çalışan engelli insanlarımıza karşı duyarlı ve destekleyici bakış açısıyla yaklaşmak çağdaş bir toplumun göstergesidir. Unutulmamalıdır ki  engelli insana  saygı aslında insanlığa gösterilen saygıdır ve aşamadığımız en büyük engel, engelleri aşmak konusunda önümüze çektiğimiz ön yargı duvarıdır.  Hepimizin yakından bildiği üzere engelleri aşmak öncelikle bir farkındalık meselesidir.

       En büyük engel sevgisizliktir" düsturundan hareketle;  "3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nün" engelli kardeşlerimiz ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına ve onlara yönelik kalplerimizdeki engellerin kalkması için yeni adımlar atılmasına vesile olmasını temenni ediyor, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan özel çocuklarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 

                                                                                                                                                                                               İdris KÖMÜRCÜ

                                                                                                                                                                                         İlçe Milli Eğitim Müdürü 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr.Baki Ünlü Caddesi No5 - SANTRAL / ÖZEL KALEM 0 (252) 280 50 00, EVRAK KAYIT 0 (252) 280 50 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.