MUĞLA MENTEŞE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İdris KÖMÜRCÜ'nün12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" Mesajı.

İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinde T.B.M.M. tarafından kabul edilişinin 101. yıldönümünü anıyoruz. T.B.M.M.'nin isteği ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif ERSOY'un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İdris KÖMÜRCÜ'nün12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

 

       Merhum Mehmet Akif ERSOY'un ''Allah, bir daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın'' temennisiyle kaleme aldığı İstiklal Marşı, Milli Mücadele ruhunu, Türk Milletinin Vatan aşkını, bağımsızlığa olan inancını en güzel biçimde ifade etmektedir.

       Marşımızın her kelimesinde bağımsızlık özlemini ateşlemiştir. 'Korkma' haykırışı manevi dirilişin sembolü olarak umutları tazelemiş, özgüveni ayağa kaldırmıştır. Bu haliyle Kurtuluş Mücadelemizin tüm hızıyla, tüm ağırlığıyla, tüm zorluğuyla sürdüğü bir ortamda merhum şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Aziz Milletimizin atan nabzı, haykıran iradesi, meydan okuyan nefesi olmuştur. Kahramanlar destanı marşımız, cephedeki ordumuzun azim ve cesaretini, aziz milletimizin gelecek güzel günlere olan inancını anlatan, her dizesi adeta şairinin canından kanından süzülmüştür.

       Milli birlik ve beraberliğimizi, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, istiklal mücadelesini geleceğe taşıyan ve bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz milli mutabakat metnidir.

       Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 101. yıl dönümünde, başta  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'u, Çanakkale ve İstiklal Savaşı'mızın aziz şehitlerini ve kahraman gazilerini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

                                                                                                      İdris KÖMÜRCÜ

                                                                                                  İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr.Baki Ünlü Caddesi No5 - SANTRAL / ÖZEL KALEM 0 (252) 280 50 00, EVRAK KAYIT 0 (252) 280 50 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.