MUĞLA MENTEŞE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÖGEP 2022 NİSAN-MAYIS DÖNEMİ KTS TOPLANTISI

YÖGEP 2022 NİSAN-MAYIS DÖNEMİ KTS TOPLANTISI

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü YÖGEP Anadolu İHL Yöneticileri Gelişim Eylem Planı Nisan-Mayıs Dönemi KTS Eylem Planı.

Tarih: 27/05/2022

Yer : Şehit Mehmet Çetin AİHL Müdür Odası

Konu: Teknoloji, İnternet ve Sosyal Medya bağlamında e-bağımlılık ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerini ele aldılar.

1.    27.05.2022 tarihinde Muğla'da görev yapan AİHL idarecileri Muğla şehit Mehmet Çetin AİHL Müdür odasında toplanarak gündem maddesini görüştüler.

2.    Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte internetin, cep telefonları ve diğer modern iletişim araçlarında kullanımı artmıştır. İnternete erişimin kolaylaşması ve internet kullanıcı sayısının hızla artması internette sunulan ürün ve hizmetlerin de artmasını sağlamıştır. Bu ürün ve hizmetlerin günümüz insanı için en önemli unsurlardan zamana olan katkısı ile birlikte internet kullanımı birçok insan için bir tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. İnternette sunulan ve günlük yaşamı kolaylaştıran ürün ve hizmetlere sosyal ağlar gibi iletişim ve eğlence araçlarının da eklenmesiyle birlikte internet kullanımı farklı bir boyut almıştır. Hayatı kolaylaştıran çeşitli ürün ve hizmetlerle insanlara fayda ve zaman tasarrufu sağlayan internet, müzik ve video içerikli siteler, oyun ve eğlence siteleri, sosyal ağ uygulamaları gibi insanlara keyif veren içeriklerin artmasıyla artık çoğu kullanıcının zamanını tüketen bir alışkanlık hatta bağımlılık haline gelmiştir.

3.  Bireyler internet kullanırken içinde bulundukları zaman kavramını yitirip ne kadar zaman geçirdiklerinin farkında olmamaktadırlar. Buna bağlı olarak bireylerde başarısızlıktan ve işlerini aksatmadan dolayı kızgınlık, gerginlik, yalan söyleme ve sosyal hayattan uzaklaşma gibi olumsuz durumlar yaşanmaktadır

4.   Bilgisayar, cep telefonu ve internet kullanımı özellikle gelişme çağındaki gençlerin zihinsel, duygusal, sosyal, cinsel, kişisel, ahlaki ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Bu yoğun kullanım sadece sosyal hayatta değil aynı zamanda eğitim hayatında da başarısızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Çünkü gençler internet vasıtasıyla kendilerine ait bir dünya oluşturmakta ve bu dünya ile gerçek hayat arasında bir denge kuramamaktadırlar.

5.    Okul idarecilerimiz bu sorunların çözüm önerileri için görüş alış-verişinde bulunmuşlardır.

09-06-202209-06-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr.Baki Ünlü Caddesi No5 - SANTRAL / ÖZEL KALEM 0 (252) 280 50 00, EVRAK KAYIT 0 (252) 280 50 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.